Nadčasový vzhľad a funkčnosť predurčujú polopodzemné kontajnery MOLOK aj na využitie v moderných developerských projektoch. Oproti konkurenčným kontajnerom sa tie od spoločnosti REDOX-ENEX vyznačujú overenou kvalitou a ako hovorí konateľ firmy Ing. Ján Hricko, MOLOK-y napriek obľúbenosti nespia na vavrínoch, napredujú a prinášajú i bezpečnostné riešenia. Otázkou zostáva, či sú na ne užívatelia MOLOK-ov pripravení.
Polopodzemné kontajnery MOLOK sú väčšine slovenských miest dobre známe. Ich kvality už v praxi spoznali mnohé z nich. Vnímate i naďalej záujem samospráv, developerov o MOLOK-y od Vašej spoločnosti REDOX-ENEX?
Osveta, ktorú sa snažíme v rámci našich obchodných aktivít šíriť prináša svoje ovocie, a v súčasnosti už viac ako 50 samospráv ťaží z výhod, ktoré polopodzemné a podzemné kontajnery prinášajú. Ide najmä o skrášlenie priestoru na zber odpadu a zväčšenie zberovej kapacity, aby ľudia nemuseli rozmýšľať, či idú vyniesť odpad dnes, alebo radšej počkajú kým budú kontajnery vyvezené. Najlepšou odpoveďou na spokojnosť s našim riešením je, že takmer všetky samosprávy, ktoré začali, aj naďalej pokračujú a rozširujú inštalácie stojísk MOLOK-ov vo svojich mestách a obciach. Záujem o MOLOK-y rastie najmä vďaka ich overeniu v praxi. Ďalším lakmusovým papierikom pre nás je záujem developerov, ktorí pri svojich novostavbách nechcú polovičaté riešenia ako klietky či prístrešky na nadzemné kontajnery, ale uprednostňujú naše moderné a funkčné riešenia. Toto všetko vyvracia obavy samozvaných odborníkov na odpadové hospodárstvo, že sa predĺži donášková vzdialenosť alebo že občania budú triediť menej alebo v nižšej kvalite, keď budú mať veľkokapacitné kontajnery. Sme veľmi radi, že napriek ťažkej dobe ovplyvnenej pandémiou a krízou spojenou s konfliktom na Ukrajine naši zákazníci vedia realisticky vyhodnotiť kvalitu a cenu našich riešení a sú nám verní. Teší nás to o to viac, že dnešná doba viac ako inokedy, praje napodobeninám, ktoré sa snažia konkurovať cenou, ale kvalita je podriadená čo najnižšej výrobnej cene. Dokonca sme sa stretli s tým, že poľský alebo čínsky výrobca, ktorý vznikol pred polrokom predáva „super kvalitné“ ale zato lacné kontajnery, ktoré má len na vizualizácii. Akú životnosť môže taký výrobca garantovať? Bude tu ešte o 3 mesiace, keď budete potrebovať náhradný diel? My máme na Slovensku viac ako 3000 inštalácií originálnych MOLOK kontajnerov od výrobcu ktorý je na trhu 30 rokov. A sme za to vďační.
Okrem najznámejších MOLOK Classic stúpa záujem o MOLOK Domino, čo sú kontajnery nie okrúhleho ale efektívnejšieho štvorcového tvaru. V akých oblastiach, lokalitách je práve toto vhodná alternatíva zberu odpadov?
Rada kontajnerov Domino s betónovou šachtou a Domino Global s plastovou šachtou je úspešným produktom, pretože už samotný dizajn a priame línie sú veľmi obľúbené medzi architektmi. Moderný vzhľad a estetika ho predurčujú k použitiu aj v tých najnáročnejších developerských projektoch.
Domino ešte viac ako Classic šetrí verejný priestor, čo je veľké plus v husto zastavaných lokalitách. Medzi kontajnermi nevzniká hluché miesto, ktoré by mohlo niekoho lákať vložiť tam odpad.
Súčasne sa každá 5m3 šachta dá rozdeliť až na 7 menších zberových častí, čo ponúka pri 3-och betónových šachtách a zábere priestoru necelých 8m2 až 343 rôznych kombinácií zberových objemov a typov odpadu. Takúto variabilitu neponúka žiadny iný systém. Ďalšou výhodou Domino kontajnerov je, že pri zmene legislatívy je možné veľmi ľahko a lacno zmeniť prerozdelenie zberových nádob v šachte bez nutnosti stavebných zásahov. V súčasnosti to niektorí zákazníci využívajú práve na doplnenie zberného zásobníka na bio odpad. Toto riešenie je možné použiť aj v svahovitom teréne a inštalácia je rovnako jednoduchá a rýchla ako pri Classic kontajneroch, t.j. 1-2 dni.
Pre MOLOK Domino sa tento rok rozhodli v Európe aj také metropoly ako Paríž a Atény. Malá perlička z našej kuchyne je, že práve betónové šachty pre tieto realizácie budú zo Slovenska, keďže už rok ich tu vyrábame.
Tohto roku ste zaviedli i technologickú novinku – otváranie kontajnerov pomocou čipu. Aké sú výhody a aké máte od občanov ohlasy? Nie je to komplikované, prípadne poruchové riešenie?
Táto téma je v poslednej dobe veľmi horúca. Rozdeľuje odborníkov na dva tábory. Časť z nich je absolútne presvedčených o systémovom riešení, ktoré umožní spravodlivejšie spoplatňovanie. Druhá časť z nich však vidí aj nedostatky a komplikácie, ktoré, žiaľ, môžu byť konečnou zastávkou ihneď po úvodnom nadšení. My sa snažíme byť nezaujatí a premýšľame, ako prepojiť systémovo takéto riešenia s ekonomikou zberu odpadov. Zatiaľ sme zástancami jednoduchých riešení. Čím ľahšie sa obyvateľ dostane do kontajnera, tým skôr tam odpad vyhodí. Čím komplikovanejšie to pre neho spravíme, tým skôr odpad skončí vedľa kontajnera alebo pri rieke či v lese. Náš výrobca a dodávateľ MOLOK má heslo: „Access control system is for honest people“. V preklade to znamená, že uzamykanie kontajnerov je pre čestných ľudí. Aj preto máme pocit, že dnes nie sme pripravení na takéto riešenia. Spoločensky. Nie sme pripravení znášať ich dôsledky – pozitívne aj negatívne. Čipové uzamykanie z nášho pohľadu nie je zázrak, ktorý vyrieši všetky problémy. Je to cesta, ktorou sme vykročili, ktorá nemá dostatočné mantinely a ak z nej bude chcieť niekto vybočiť, proste z nej vybočí. Samozrejme, že pohnútky k uzamykaniu kontajnerov sú rôzne, a ako momentálne najrelevantnejšie vnímame najmä odpadovú turistiku a bezpečnosť kontajnerov. Doba sa mení, modernizuje a my musíme držať krok s touto dobou. Preto máme riešenia na čipové uzamykanie nasadené v niekoľkých mestách, a snažíme sa v reálnej praxi identifikovať a vyriešiť problémy spojené s touto technologickou novinkou. Jednak nás zaujíma, ako sa správajú obyvatelia ku kontajnerom s čipovým zámkom, ale aj to ako reaguje a správa sa kontajner so zámkom k obyvateľom. Samozrejme, takéto riešenie nie je jednoduché, musí ešte prekonať množstvo úskalí a to, či bude trvalé, to ukáže čas. Otázka dňa ale znie, či takáto extra investícia prinesie dostatok pridanej hodnoty pre zákazníka. Akú hodnotu dostane za svoje peniaze.
Tento rok ste kontajnery zmodernizovali o rôzne ďalšie prvky, aké a k čomu majú pomôcť?
Tak ako každý rok, aj v roku 2022 sa modernizovali viaceré prvky. Najzásadnejšou zmenou prešli práve Domino kontajnery, ktoré dostali modernejší dizajn, ktorý je teraz jednotný pre Classic aj pre Domino. Vhadzovacie veko je zapustené do hlavného poklopu a lepšie chráni odpad pred dažďom. Rovnako tak zamedzuje otváraniu vo veterných oblastiach. Od tohto roka má aj Domino vhadzovací bubon, a to pre varianty 5m3 a 3m3. Novinkou je aj konštrukcia zberného vreca pre Domino kontajnery, ktorá je odolnejšia a umožňuje jednoduchšiu výmenu poškodeného vreca pri servise.
Ako celkovo hodnotíte výsledky REDOX-ENEX 2022? Stále patríte medzi top odberateľov od fínskeho dodávateľa v rámci Európy?
Výsledky sa hodnotia veľmi dobre, keďže sme mali najúspešnejší rok v našej histórii. Podstatne sme navýšili obrat z MOLOK-u, čo je vynikajúca správa. V 2. a 3. kvartáli tohto roka sme boli dokonca medzi top 5 odberateľmi nášho fínskeho výrobcu. Tu ale naše ambície asi dosahujú limit, keďže vo všetkých ostatných krajinách EÚ vrátane Pobaltia a Balkánu samosprávy ťažia z dotácií a môžu si dovoliť financovať aj projekty v rozsahu niekoľko tisíc kontajnerov. Naše samosprávy si modernizáciu zberu odpadov platia z vlastných rozpočtov a tie sú limitované. Na Slovensku je podpora našich moderných a efektívnych riešení minimálna, dokonca ju niektoré naše vyhlášky a nariadenia diskriminujú v porovnaní s inými, historicky zastaralými systémami zberu odpadov. Aj preto sú naše tohtoročné výsledky príjemným prekvapením.
Aké máte ambície v nadchádzajúcom roku 2023?
Ambícia je jasná – rozvoj. Našou trvalou ambíciou je rozvoj vo všetkých smeroch. Vytvárať zázemie pre komplexnú podporu zákazníkov, poskytovať kvalitu a odbornosť s priateľským prístupom. S pokorou, ale presvedčivo chceme upevniť postavenie našej spoločnosti ako lídra a inovátora na trhu. Predpokladáme, že nadchádzajúci rok bude skúškou aj pre silných, čo naznačuje aktuálna politická situácia, energetická kríza ako aj vojnový konflikt na Ukrajine. Rast obratu v nadchádzajúcom roku by bol pre nás všetkých príjemným prekvapením a tak svoju pozornosť a úsilie v tejto chvíli smerujeme najmä na prípravu dlhodobých projektov, na rozvoj zamestnancov ako aj na zefektívnenie technického úseku našej spoločnosti a optimalizáciu nákladov. Veľkou výzvou pre nás je skrátiť čas na servisné úkony pod 48 hodín bez ohľadu na náročnosť úkonu a vzdialenosť od Trenčína. Som naozaj rád, že sa v našom tíme zišla partia skvelých ľudí, ktorej hnacím motorom je túžba vidieť za svojou prácou výsledky a spokojnosť zákazníkov. V roku 2023 je jednou z našich ďalších ambícií rozšíriť náš tím o nové tváre, ktoré budú naladené v podobnom duchu.
O spoločnosti REDOX-ENEX
Problematike zberu komunálnych odpadov pomocou polopodzemných kontajnerov sa venuje už od roku 2012 a za tento čas nainštalovala viac ako 3000 polopodzemných kontajnerov na Slovensku. Na Slovensku je autorizovaným dodávateľom systému od fínskeho výrobcu MOLOK, ktorý je autorom myšlienky zberu odpadov pod zemou. MOLOK je celosvetovo najväčší výrobca.
Polopodzemné kontajnery vyrába už od r. 1991 a ročne dodáva do celého sveta viac ako 15.000 ks kontajnerov. Toto 30 ročné know-how sa prejavuje najmä v kvalite a trvácnosti produktov, rovnako tak aj v neustálom vývoji a inováciách, ktoré pomáhajú splniť požiadavky aj tých najnáročnejších partnerov a prispôsobiť zberné miesta rôznym typom urbanistickej zástavby.